köszöntő

Bekapcsolom az ipodot, bár van egy régi hungáriamagnóm is a szobámban, talán mert szeretem a zenét. Kiülök a tetőre és csak nézem a csillagokat. Kispál is velem van. Ketten vagyunk egyedül. Kicsit tovább megyek, leugrom. Zuhanva fotózom azt amit senki sem vesz észre, pedig szép és egyszerű. Esténként futok és amikor a fűhöz érek csak rá gondolok. Ő rá, hogy szerettem.. otthon elmondom neki is, aztán még 3szor. Lefekszem, veszek egy mély lélegzetet és úgy ezerév múlva kifújom. Így működök, így vagyok, szabadidőmben szerelmes. Innentől egy szebb világot álmodok a nehezebb sorsúaknak. Közben elgondolkozom rajtad.. Meg akarlak ismerni.. mert tudni akarom mire vágysz és miért élsz? Nem érdekel hány éves vagy.. azt akarom tudni, megkockáztatod-e, hogy őrültnek tűnj szerelmedért, álmaidért és azért a kalandért, hogy életben vagy. Azt akarom tudni, elérted-e már fájdalmaid és az élet csalódásait? Azt akarom tudni, hogy elfogadod-e fájdalmadat anélkül, hogy elrejtenéd. Azt akarom tudni, hogy tudsz-e vadul táncolni a sötétben, eksztázistól részegülve. Hűséges vagy? nem érdekel.. mert azt akarom tudni, hogy mersz-e másnak csalódást okozni, hogy hű maradj önmagadhoz. Azt akarom tudni, hogy látod-e a szépséget akkor is, ha nem minden nap pompázik. Hogy tudod-e Isten jelenlétéből meríteni életed? Azt akarom tudni, hogy tudsz kudarcaiddal együtt élni és a tetőn állva a csillagok felé kiáltani: Nem érdekel hol élsz és mennyi pénzed van, elindulok! Azt akarom tudni, hogy mi adna neked ehhez erőt belülről, amikor kint már minden másnak vége van. Nem fog zavarni, hogy nem tudod ki vagyok.. csak válaszolj, mert én sem ismerem a végtelen lehetőségeit és magyarázatait arra, hogy miért is nincsenek magyarázatai. És így lett a jövőképem, valaki másfalán zölddel bekeretezve..

bűn és bűnhődés (részlet)

2009.05.04. 22:53 hasy

 Az embert kezdetek óta foglalkoztatja a bűn és a bűnhődés kérdésköre. Különböző kultúrák és vallások különféle módon ítélik meg egyes bűnök súlyosságát. Sőt, ami az egyikben halálos bűnt, a másikban erényt jelenthet. Minden kor művészetében megjelenik a bűn motívuma és a társadalmi igazságérzet követelte bűnhődés. A bűnnek el kell nyernie méltó büntetését, ahogy a népmesék utolsó soraiban is gyakran olvashatjuk: „a gonosz végül elnyerte méltó büntetését”. A Krisztus utáni európai kultúrák bűnnel kapcsolatos elgondolásait a zsidó-keresztény tanítás szellemisége hatotta át. Az eredendő bűn alól felszabadult (megváltott) ember már saját maga alakíthatja életét, felelős tetteiért és bűneiben hordozza büntetését. A jézusi tanítás nem azért óv a bűntől, mert annak büntetés a következménye, hanem mert a bűn önmagában rombol, elkövetője ez által kerül egyre távolabb erkölcsi énjének pozitív kiteljesedésétől és személyisége széthullik. A világirodalom nagy vallásos írói (Dosztojevszkij, Kierkegaard, Pilinszky) műveikben saját életgyónásaikon keresztül mutatják be ezt a misztériumot. A vallomásirodalom sajátos formája a ballada. A ballada egy tragikus történetet beszél el, melynek bizonyos részei homályban maradnak, a kihagyások és a szaggatott előadásmód miatt. A műfaj lényeges vonása, hogy az embereket kiélezett lelkiállapotban, lélektani szituációkban ábrázolja, gyakran a megzavart emberi lélek magatartását mutatja be. Ezeknek a lélektani zavartságoknak a hátterében az elkövetett bűn és minden bűn mögött lapuló félelem áll. Ezeket jelzik a balladákban a bűnösök víziói és hallucinációi. Tehát a bűnt végeredményben el se kell követni ahhoz, hogy a bűnös gondolat saját börtönébe zárhassa az embert.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hasy.blog.hu/api/trackback/id/tr721109124

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása